Write what you are looking for and press enter to begin your search!

TEF Ligi
live-news-icon

YENİ HABERLER

MÜSABAKA ve TRANSFER TALİMATI

Bu sayfada Türkiye Espor Futbol Ligi müsabakalarında uygulanan kurallara ve gerekliliklerine ulaşabilirsiniz.

MADDE 1 - GENEL KURALLAR

(1) Oyuncuların TEFL resmi sitesindeki kullanıcı isimleri VEYA sitedeki profillerinde yer alan PSN bölümü PSN isimleri ile aynı olmalıdır. Aksi takdirde oyuncunun oynama izni yoktur. Oynadığı takdirde maç tekrar edilir ve hem oyuncu hem takım kaptanları 2 maç oynamama cezası alır. Farklı PSN ile oynayan kişi yasaklı bir oyuncu ise takım kaptanları 3 maç ceza alır.

(2) Oyuncu bulmak, takımı maçlara hazırlamak ve TEFL yönetimi tarafından belirlenen TEFL sisteminin bazı gerekliliklerini yerine getirmek kaptanların birinci sorumluluğudur. Bu sorumlulukları yerine getirmeyen kaptanlar hakkında TEFL yönetimince ilk önce yazılı uyarı yapılır. Bir düzelme olmaması durumunda ise kaptan TEFL liglerinden süresiz banlanır.

(3) Herhangi bir şekilde TEFL platformlarında (Facebook, Twitter, Instagram vb.) küfürlü, hakaret içeren alaycı ırkçı vb söylemler yasaktır. Birinci ve en önemli ilkelerimizden olan centilmenlik ve saygı kuralları çerçevesinde bu kurallara uymayan kişiler bütün TEFL organizasyonlarından uzaklaştırılacaktır.

(4) TEFL platformlarında başka ligleri ve organizasyonları kötülemek, hakaret etmek veya reklamlarını yapmak aynı şekilde başka platformlarda TEFL aleyhinde konuşmak, kötülemek hareket içerikli yazışmalar yasaktır. Tespiti halinde durumun ve olayların gelişimine bakılarak yönetim tarafından uyarı veya uzaklaştırma tarzında cezalar uygulanır.

(5) Türkiye Espor Futbol Ligleri’ne kayıt olan oyuncular yerelde başka Pro Clubs liginde yada organizasyonunda, globalde ise VPG organizasyonu harici bir Pro Clubs liginde oynayamaz.

MADDE 2 – TÜRKİYE ESPOR FUTBOL LİGLERİNE KATILIM ŞARTLARI

(1) Lig başvuru formunu eksiksiz doldurmak ve lig sözleşmesini imzalamak.

(2) Takımda 1 kaptan, 2 yardımcı kaptan ve en az 14 oyuncu bulunması.

MADDE 3 – LİGDEN ÇEKİLME VEYA TAKIMLARIN LİGDEN İHRACI

(1) Ligden çekilen veya ihraç edilen takımların ödemiş oldukları lige katılım depozito ücretleri geri iade edilmez.

(2) Ligin ilk devresi tamamlanmadan ligden çekilen yada ihraç edilen takımların oynadığı ve oynayacağı tüm maçlar karşı takımların lehine 3-0 olarak tescillenir.

(3) Ligin ikinci devresi başladıktan sonra ligi tamamlanmadan ligden çekilen yada ihraç edilen takımların ikinci devre maçlarının tamamı karşı takımların lehine 3-0 olarak tescillenir. İlk devre oynadığı maçlara müdahale edilmez.

(4) Sezon devam ederken yalnızca en alt lige takım alınabilir. (Çekilen takımların yerine)

(5) Lig yönetiminin 3 maç üst üste sahaya çıkmayan veya 3 maç üst üste hükmen mağlup olan takımları ligden ihraç etme hakkı bulunmaktadır.

(6) Ligden ihraç edilen takım kaptanları süresiz olarak liglerden uzaklaştırılır. Oyuncular serbest statüye düşer. Ancak takım kaptanlarının şikayeti doğrultusunda oyuncuların huzursuz çıkardığı ve takımın ligden ihraç edilmesinde pay sahibi oldukları anlaşılırsa, bu oyuncular da süresiz olarak uzaklaştırılır.

MADDE 4 – LİG DÜŞME VE YÜKSELME SİSTEMİ

Türkiye Espor Futbol Ligleri’nde sezon sonu 19. ve 20. olan kulüpler direkt olarak bir alt lige düşecektir. 1. ve 2. olan kulüpler direkt olarak bir üst lige yükselecektir. Üst ligde 17. ve 18. olan kulüpler ile alt ligde 3. ve 4. olan kulüpler arasında lig düşme-yükselme playoff’u oynanacaktır.

MADDE 5 - MÜSABAKA KURALLARI

(1) Maç başlama saati en fazla 5 dakika ertelenebilir. 5 dakikadan fazla gecikmenin olduğu ilk maç için, takım kaptanları resmi olarak uyarılır. Başka bir maçta yine aynı şekilde gecikme olursa takım kaptanları 1 maç oynamama cezası alır. Rakip takım o gün maça çıkmak istemezse maç başka bir tarihe ertelenir.

(2) Maç başlamadan (maça bağlanma esnasında) veya maçın ilk 5 dakikası içinde oyuncu bağlantısı kopmuş ise ve herhangi bir gol atılmamış veya herhangi bir kart görülmemiş ise oyuncusu düşen takım maçtan çıkabilir. Bu en fazla 1 kez yapılabilir. 2. maçta oyuncu oyuncu bağlantısı kopsa bile artık maç terkedilmez. 5. Dakikadan itibaren oyundan çıkış yapan takımlar resmi olarak uyarılır, başka bir haftada tekrar aynı hatanın yapılması halinde takım kaptanları 1 maç oynamama cezası alır. Rakip takım maça çıkmak istemezse maç başka bir tarihe ertelenir.

(3) Takımlar TEFL ve TEFL 1. Ligde 11 kişi sahaya çıkmak zorundadır ve ANY seçilmesi zorunludur. TEFL 2. Ligde en az 10 kişi, TEFL 3. Ligde ise en az 9 kişi sahaya çıkmak
zorunludur. Tüm durumlarda ANY pozisyonunun seçilmesi zorunludur. ANY seçilmeden maç tamamlanırsa rakip takım itiraz edebilir ve maç tekrarına karar verilir. ANY seçmeyen takımın kaptanları tekrar edilen maçta forma giyemez.

(4) Takımlarda kaleci olması zorunludur ve kaleciler ANY pozisyonunda oynayamaz.

(5) Maç esnasında kalecinin bağlantısının kopması kural ihlali değildir. Fakat bu durumun sürekli tekrar etmesi halinde lig adminleri durumu inceleyip bu durumu kötü niyetli kullanan kalecinin 1 sezon boyunca ligden uzaklaştırılmasına karar verilir. (Daha önce hiç kaleye geçmeyen ve hücum bölgelerinde oynayan bir oyuncunun kaleye geçip ve geçtiği her maçta maç başlamadan bağlantısının kopması kötü niyetli duruma örnektir.)

DURAN TOPLAR;

(6) Duran toplarda top oyun akışı içerisine girmeden ve geçtiği anda kaleciyi topa müdahale edemeyeceği ve hareket edemeyeceği şekilde marke etmek, gol çizgisi üzerinde ya da 6 pas içinde kalecinin topa müdahale edemeyeceği sekilde ve hareket alaninin kisitlanacagi sekilde oyuncu bulundurmak yasaktır. A takımı oyuncusu tarafindan kalecinin hareketinin kisitlanmasi gole sebep oluyorsa, oyuncuya 1 maç oynamama
cezası verilecektir ve eğer A takımı maçı kazandıysa maç tekrar edilecektir.

(7) Frikiklerde savunma yapan takımın kendi kalesini korumak amacıyla kale çizgisine veya altı pas içine oyuncu koyması yasaktır. Tespit edildiği takdirde A takımı oyuncusu 1 maç oynamama cezası alacaklardır. Bu durumun maç skorunun gidişatına etki ettiği tespit edilirse itiraz halinde maç tekrarına karar verilir. Kornerlerde savunma yapan takım kale çizgisinde kaleci haricinde ön ve arka direk savunması yapma amaçlı iki oyuncu bulundurabilir.

(8) Duran toplarda herhangi bir oyuncuyu tackle yaparak KASITLI şekilde düşürmek yasaktır. Böyle bir duruma sebep olan oyuncu 1 maç oynamama cezası alacaktır. Bu durumun maç skorunun gidişatına etki ettiği tespit edilirse itiraz halinde maç tekrarına karar verilir. Fizikli oyuncuya çarparak ikili mücadelede düşmek vb durumlar bu konuya dahil değildir.

(9) Glitch kullanımı kesinlikle yasaktır. Glitch kullanan oyuncu tespit edilirse sezon sonuna kadar ligden uzaklaştırılacaktır. Rakip takımın itirazı durumunda maç tekrar edilecektir.

(10) Kaleci eşortmanı ve kaskıyla oyuncu olarak oynamak yasaktır. Böyle bir durum olursa oyuncu 1 maç oynamama cezası alacaktır. Tekrarı halinde oyuncu sezon sonuna kadar uzaklaştırılacaktır.

(11) Kaleci olarak oynayan oyuncuların oyunu duraklatma tuşuna basıp kaleciyi any oynayan oyuncuya yani bot oyuncuya bırakması yasaktır. Bu durumun tekrarlanması halinde durum inceleme altına alınacak ve kaleciye ceza uygulanacaktır.

(12) Oyuncuların kendi cinsiyetlerine uygun oyuncu karakteriyle oynaması zorunludur. Farklı cinsiyette bir karakter ile oynadığı tespit edilirse 3 maç oynamama cezası alacaktır. Aynı takımda bir sezonda bu kural ihlali 2 kez tespit edilir ise mevcut takım kaptanları da 2’şer maç oynamama cezası alacaklardır.

MADDE 6 – TAKIM KAPTANLARI ve OYUNCULARIN MAÇ GÜNÜ SORUMLULUKLARI

(1) Türkiye Espor Futbol Ligleri takım kaptanları, maç günü Türkiye saati ile 15:00’a kadar maç kadrosunu, diziliş (isim soyisim) olarak TEFL yetkilisine bildirmek zorundadır. Ayrıca bu saate kadar canlı yayının yapılacağı linkler yönetime iletilmelidir.

(2) Türkiye Espor Futbol Ligleri takım kaptanları, ilk 11’deki oyuncularının saha içerisinde ki lakaplarını kendi isimleri yapması konusunda uyarmalıdır. Aksi takdirde lakabına başka bir isim yazan oyuncular 1 maç oynamama cezası alacaktır. Türkiye Espor Futbol 1., 2. Ve 3. Liglerinde oyuncular kendi isimlerine yazmak zorunda değildir. Fakat küfür, siyaset içerikli lakap koymak yasaktır. Tespiti halinde oyuncu en az 2 maç ceza alacaktır.

(3) Tüm liglerin takım kaptanları, maç sonunda PSN Oyuncu Listesi ve tüm oyuncularının performans istatistiklerini (özet bölümleri) gösteren bir video kaydı almak zorundadır. Kayıt Playstation içerisinden alınmalıdır. Telefon kamerası ile alınan kayıtlar geçersiz olarak sayılacaktır. Bu videonun linki Discord tefl-stats-video kanalında maçtan sonra en geç 2 saat içinde paylaşılmak zorundadır.

(4) Tüm liglerin takım kaptanları, maçtan sonra 2 saat içerisinde tüm oyuncuların istatistik girişlerini yapmak zorundadır. Bu istatistik girişlerinin. hangi platformdan yapılacağı sezon başında takım kaptanlarına duyurulacaktır.

(5) Bu sorumlulukların bir tanesinin eksik yapılması halinde takım kaptanları önce resmi olarak uyarılacaktır, tekrarı halinde 3 takım kaptanı da 2 maç oynamama cezası alacaktır.

MADDE 7 – PUAN EŞİTLİĞİ

a) Aynı puana sahip takım sayısı iki ise;

(1) Önce bu iki takımın kendi aralarında oynadıkları müsabakalardaki puan üstünlüğüne bakılır.

(2) Kendi aralarındaki müsabakalarda puan eşitliği varsa bu müsabakalardaki gol averajına bakılır. (Bu müsabakalarda atılan gollerde eşitlik varsa, deplasmanda fazla gol atan takım üstün sayılmaz.)

(3) Kendi aralarındaki müsabakalarda puan ve gol eşitliği devam ediyorsa, genel puantajdaki gol averajına bakılır.

(4) Takımların gol averajları da eşit ise daha fazla gol atmış olan takım üstün sayılır.

(5) Yukarıdaki bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır.

(6) Bütün bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde belirtilen esaslara göre ilgili takımlar arasında yapılacak tek maçlı eleme usulü uygulanacak bir müsabaka neticesinde kazanan takım üstün sayılarak nihai sonuç alınır.

b) Aynı puana sahip takım sayısı üç veya daha fazla ise;

(1) Bu takımların birbirleriyle oynadıkları müsabaka sonuçlarına göre yapılan puan cetveli ile kesin sonuç belirlenir. (Puan cetvelinde eşit puanlı iki veya daha fazla takım arasında oynanan müsabaka sonuçlarına tekrar bakılmaz.)

(2) Önce bu puan cetvelinde takımlar arasında puan üstünlüğüne bakılır.

(3) Puan cetvelinde puan eşitliği varsa I. bentte belirtilen puan cetvelindeki gol averajına bakılır. (Bu müsabakalarda atılan gollerde eşitlik varsa, deplasmanda fazla gol atan takım üstün sayılmaz.)

(4) Gol averajı da eşit ise daha fazla gol atan takıma bakılır.

(5) Bütün bu şartlara rağmen takımların puanları ile attıkları ve yedikleri gol sayıları eşit ise genel puan cetvelindeki averaja bakılır.

(6) Genel puan cetvelindeki averajlar eşit ise daha fazla gol atmış olan takım üstün sayılır.

MADDE 8 – KART CEZASI

(1) Maçta kırmızı kart gören oyuncu 1 maç oynamama cezası alacaktır. Ayrıca 4 maç sarı kart gören oyuncu da 1 maç oynamama cezası alacaktır.

(2) Bir sezonda, aynı kategorideki müsabakalarda üst üste ya da aralıklı olarak toplam 4 (dört) sarı kart (İlgili lig statüsünde sarı kart sayısının 4’den fazla veya az olarak belirlenmesi halinde lig statüsünde belirlenen sayı dikkate alınır) gören bir esporcu cezalı duruma düştüğü kategorinin ilk resmi müsabakasında müsabaka isim listesine yazılamaz. Cezalı duruma düşen futbolcu, cezalı duruma düştüğü kategori dışındaki kategorilerde oynayabilir.

(3) Sarı kart uygulamasında Profesyonel Ligler ve Türkiye Kupası kategorisi ayrı ayrı değerlendirilir.

(4) Bir esporcunun bir müsabakada sarı kart görmesinden sonra, doğrudan kırmızı kart veya ikinci bir sarı kart nedeniyle kırmızı kart görmesi halinde söz konusu sarı kartlar toplam 4 (dört) sarı kart hesabında dikkate alınmaz.

(5) Bir sezonda görülen sarı kartlar ve cezaları sonraki sezona taşınmaz.

MADDE 9 – OYUNCU TRANSFERİ & TESCİLİ VE TAKIM KADROLARI

(1) Her takım için oyuncu sayısı maksimum 20 olacaktır.

(2) 20 oyuncunun en fazla 10 tanesi yabancı uyruklu oyuncu olabilir. İlk 11’de ise en fazla 5 yabancı uyruklu oyuncu olabilir.

(3) TEFL liglerinde lige kayıt formlarını eksiksiz dolduran oyuncular oynayabilir.

(4) Bir oyuncu 1 sezonda en fazla 2 kulüp ile resmi lig maçlarına çıkabilir.

(5) Sezon içerisinde 3 adet transfer dönemi olacaktır. Transfer dönemleri resmi müsabaka Bu dönemler ile ilgili detaylı bilgiler aşağıdaki gibidir.

1. TRANSFER DÖNEMİ (İlk yarının ortasında olacaktır.)

- Kulüpler bu dönemde 5 oyuncu serbest bırakabilecektir. 5 oyuncudan fazla serbest bırakmak isteyen kulüpler, 6. oyuncudan itibaren lig yönetiminin oyuncu başına belirlediği serbest bırakma ücretini ödemek zorundadır.

- Kadroda kalan kontenjana göre 20 oyuncuya kadar transfer yapabilirler.

- Bu dönemde takımdan takıma oyuncu transferi yasaktır. Fakat oyuncu hiç resmi lig maçına çıkmadıysa başka bir takıma transfer olabilir.

- İlk resmi müsabaka tarihinden 24 saat önce transfer dönemi sona erecektir.

2. TRANSFER DÖNEMİ (Devre arasında olacaktır.)

- Kulüpler bu dönemde 5 oyuncuyu serbest bırakabilecektir. Başka takıma transfer olan ve hiç maça çıkmayan oyuncular bu 5 oyuncu sınırından bağımsız olarak değerlendirilip kadrodan çıkarılabilecektir.

- Kadroda kalan kontenjana göre 20 oyuncuya kadar transfer yapabilirler.

- 5’ten fazla maça çıkan oyuncu serbest bırakmak isteyen kulüpler, 6. oyuncudan itibaren lig yönetiminin oyuncu başına belirlediği serbest bırakma ücretini ödemek zorundadır.

- Bu dönemde takımdan takıma oyuncu transferi gerçekleşebilir.

- İlk resmi müsabaka tarihinden 24 saat önce transfer dönemi sona erecektir.

3. TRANSFER DÖNEMİ (İkinci yarının ortasında olacaktır.)

- Sistem 1.transfer dönemi sistemi ile aynıdır.

- İlk resmi müsabaka tarihinden 24 saat önce transfer dönemi sona erecektir.

(6) Ligde oynaması yasak olan oyuncular TEFL yönetimi tarafından kulüplere bildirilir ve bu oyuncuların transferi yasaklanır.

(7) Sezonun herhangi bir döneminde, kulüpten üst düzey bir yetkili tarafından takım menajeri veya kaptanının sözleşmesinin feshedilmesi ve yeni bir menajer veya kaptan ile anlaşılması durumunda, mevcut takımdan tüm oyuncular boşa çıkartılır ve mevcut menajere serbest oyuncu transferi ve mevcut takım listesinin bildirilmesi için 2 hafta süre ile izin verilir. Boşa çıkan oyuncular transfer olmak için transfer dönemini beklemek zorundadırlar.

(8) Oyuncunun espor faaliyeti dışında vaki hastalık veya istirahat halinin bir ayı aşması veya oyuncunun en az bir ay müddetle kesinleşmiş hak mahrumiyeti veya müsabakadan men cezası almış olması durumunda, kulüp sezonun herhangi bir döneminde oyuncuyu serbest bırakabilir.

MADDE 10 – OYUNCULARIN MİLLİ TAKIMA ÇAĞIRILMASI

- Türk Milli Takımları’nın, müsabakaları ile hazırlık çalışmalarına katılacak oyuncuların çağrıları TEFL tarafından yazılı olarak yapılır ve bu çağrılar TEFL resmi internet sitesinde yayınlanır.

- Türk Milli Takım kaptanı TEFL yönetimi tarafından belirlenir.

MADDE 11 - ULUSLARARASI KUPA MÜSABAKALARINA KATILIM

Belli liglerde dereceye giren kulüpler VPG Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’ne katılmaya hak kazanacaktır. Kaç takımın hangi kupa organizasyonuna katılacağı sezon başında sizlerle paylaşılacaktır

MADDE 12 - ORGANİZASYON ve SORUMLULUK

(1) Stüdyoda, müsabaka öncesinde, esnasında ve sonrasında sağlık, güvenlik, tribün düzenlemesi, organizasyon, şiddet ve düzensizliğin önlenmesi ile ilgili tüm düzenlemeleri yapma görevi TEFL yönetimine aittir.

(2) TEFL, fikstürü hazırlamaya, fikstürde gerekli değişiklikleri yapmaya, müsabakaların gün, saat ve yerlerini değiştirmeye yetkilidir.

(3) Müsabakalar ancak bazı resmi tatillerde veya TEFL’in belirttiği ekstra haftalarda ertelenebilir.

(4) TEFL, müsabakaların canlı olarak yayınlanacağı ve oyuncuların misafir edileceği stüdyoyu elverişsiz hava şartları ihtimali de dahil olmak üzere müsabakanın tayin ve tespit edilen tarihte oynanması için hazır hale getirmek zorundadırlar.

(5) Oyuncular, müsabaka yapacakları yere en az iki saat önce gitmek ve buStatü’nün ekinde yer alan zaman çizelgesine uygun hareket etmek zorundadırlar

(6) Müsabakanın oynanacağı gün maçlardan 4 saat önce stüdyodenetimi yapılır. Bu denetime TEFL temsilcileri katılır.

(7) Reklam amaçlı olarak stüdyo içerisinde bulunan maskotların müsabaka öncesinde ve devre arasında müsabaka başlamadan 10 dakika önce oyun alanını terk etmeleri zorunludur.

MADDE 13 - GÜVENLİK

(1) TEFL yöneticileri, müsabaka öncesinde, esnasında ve sonrasında stüdyo çevresinde ve stüdyo içinde ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla koordinasyon içerisinde hareket ederek emniyet ve güvenliğin sağlanması için gerekli her türlü önlemi almak zorundadırlar.

(2) Stüdyoda, her türlü silah, kesici veya delici alet veya sis bombası, ses bombası, maytap gibi patlayıcı, parlayıcı, yanıcı, yakıcı maddeler ile taş, metal gibi fırlatılabilecek veya yaralayıcı nitelikte sert cisim veya tehlike arz edebilecek veya müsabaka düzenini bozabilecek diğer maddeler, vuvuzela veya onun meydana getirdiği desibel seviyesine yakın bir seviyeye ulaşabilecek diğer nesneler ile çevreyi kirletecek nitelikte rulo, lazer pointer ve benzeri cisimler bulundurulamaz.

MADDE 14 - LİG İSİM SPONSORLUĞU

(1) Tüm müsabakalar öncesinde gerçekleştirilecek seremonilerde, lig ve takımlar tarafından yapılacak olan sosyal medya ve diğer paylaşımlarında Lig İsim Sponsoru bulundurulur.

(2) Sponsor temsilcileri lig maçlarının olduğu günler stüdyoya giriş hakkına sahip olur.

(3) Tüm müsabakaların canlı yayınlarında maç öncesi, maç araları ve maç sonrası programlarında Lig İsim sponsoru ekranda bulundurulur.

MADDE 15 - KUPA ve MADALYALAR

(1) Türkiye Espor Futbol Ligleri müsabakalarını birinci olarak tamamlayan kulüplere, kural olarak ilgili kulübün son lig müsabakası sonunda TEFL tarafından şampiyonluk kupası verilir.

(2) Kupanın nasıl tasarlanacağına ve ne şekilde üretileceğine TEFL yönetimi tarafından karar verilir.

(3) Kupa seremonisi organizasyonu TEFL tarafından yapılır.

(4) Şampiyon olan kulüp kupa seremonisine katılmak zorundadır. Seremoniye kulüp menajeri, teknik heyet, müsabaka isim listesinde yer alan futbolcular, kadroya giremeyen diğer futbolcular ve yedek kulübesinde bulunma hakkı olan görevliler olmak üzere en fazla 40 kişi katılır. Kupa törenine futbolcuların tescilli formaları ile katılmaları zorunludur.

(5) Kupa seremonisine katılacak ve bu maddenin 5. fıkrasında yer alan kişiler, öncelikle TEFL Başkanı veya TEFL Başkanı tarafından görevlendirilen Yönetim Kurulu Üyesinden madalyalarını aldıktan sonra platformda kendileri için ayrılan bölüme geçerler. Son olarak takım kaptanı platforma gelerek madalyasını aldıktan sonra kendisine kupa takdim edilir.

(6) Seremoni sonrasında, diğer yönetici ve görevlilerine dağıtılmak üzere, TEFL tarafından 35 adet madalya daha kulübe teslim edilir.

(7) Kulüp, TEFL’den izin almak koşulu ile TEFL tarafından yapılacak olan kupa seremonisi sonrasında aynı veya farklı bir günde şampiyonluk kutlamaları yapabilir. Şampiyonluk kutlamalarının yayın hakkı bedelsiz olarak münhasıran ligin resmi yayıncı kuruluşuna aittir.

MADDE 16 – GECİKMİŞ ÖDEMELER

(1) Kulüpler transfer dönemlerinde 5’ten fazla oyuncu serbest bırakmak istediği takdirde oyuncunun serbest bırakılması için TEFL’e karşı olan mali yükümlülüklerine uymakla yükümlüdür.

(2) Haklı bir gerekçe olmaksızın, mali yükümlülüklerinden kaynaklanan ödemelerini 30 günden daha uzun bir süre geciktiren kulüplere, bu maddenin 3. fıkrasında belirtilen yaptırımlar uygulanabilir.

(3) Uyuşmazlık Çözüm Kurulu, bu madde kapsamında yükümlülüklerini yerine getirmeyen kulüplere aşağıda belirtilen yaptırımları uygulamaya yetkilidir:

a) para cezası,

b) bir veya iki tam ve birbirini takip eden transfer ve tescil dönemi boyunca transfer yasağı.

c) ihlalin üçten fazla tekerrürü halinde iki transfer ve tescil dönemi boyunca transfer yasağı ve para cezası,

verilir.

(4) İhlalin ağırlığına göre yukarıda belirtilen yaptırımlar ayrı ayrı veya birlikte uygulanabilir.

(5) İhlalin tekrarı, ağırlaştırıcı sebep olarak varsayılır ve bu durumda daha ağır cezalar verilir.

(6) Yukarıdaki fıkralar kapsamında gecikmiş alacağı olan TEFL, yazılı olarak Uyuşmazlık Çözüm Kurulu’na başvurarak borçlu kulüp hakkında yaptırım uygulanmasını talep edebilir.

MADDE 17 – YÜRÜRLÜK

Bu Statü, TEFL Yönetim Kurulu’nun 2022/2023 sezonu öncesi toplantısında kabul edilmiş TEFL , resmi internet sitesinde yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Türkiye Espor Futbol Ligi bu talimat maddelerinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar

MADDE 18 – İTİRAZ

Kulüpler veya kişiler, herhangi bir kulübün transfer veya müsabaka kurallarına aykırı şekilde hareket ettiğini görür ve itirazda bulunmak isterlerse itiraz@tefligi.com adresine mail atabilirler. Yapılan itirazlar 5 iş günü içinde değerlendirilecek ve geri dönüş sağlanacaktır.

MADDE 19 - YÜRÜTME

Bu talimatı TEFL yürütür ve maddelerde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

MADDE 20 – TALİMATTA BULUNMAYAN HÜKÜMLER

Bu talimatta hükme bağlanmamış olan hususlar hakkında TEFL karar vermeye yetkilidir.

Sosyal Medya

X

Sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz.

Detaylı bilgiye Aydınlatma Metni sayfamızdan erişebilirsiniz.